În acest articol
Condițiile dreptului de deducere
Pentru o societate înregistrată normal în scopuri de TVA, deducerea presupune cumulativ o achiziție reală, utilizarea în operațiuni care dau drept de deducere și documentele cerute de art. 299 din Codul fiscal. Art. 297 stabilește sfera dreptului; art. 300 reglementează persoanele cu regim mixt. O factură corectă nu transformă o achiziție personală într-o achiziție pentru afacere.
Operațiunile taxabile și anumite operațiuni scutite cu drept de deducere permit recuperarea taxei. Scutirile fără drept de deducere, cum sunt unele operațiuni din art. 292, au alt tratament. O societate care aplică regimul special de scutire pentru întreprinderi mici nu deduce în mod curent TVA ca un contribuabil înregistrat conform art. 316.
Analiza se face la nivelul achiziției: ce s-a cumpărat, cine folosește bunul sau serviciul, în ce activitate și pentru ce tip de venituri. Pentru utilizare mixtă se stabilește mai întâi alocarea directă, iar pentru achizițiile comune se analizează pro-rata.
Cota de TVA și perioada operațiunii
Începând cu 1 august 2025, cota standard este 21%, iar cota redusă generală este 11%, pentru operațiunile expres enumerate la art. 291. Cota redusă nu se alege după denumirea comercială a produsului: contează încadrarea legală, codul NC unde este cerut și excluderile prevăzute de lege.
Pentru avansuri, modificări de cotă, ajustări și facturi de corecție se aplică regulile faptului generator, exigibilității și regularizării. Nu se înlocuiește mecanic cu 21% taxa unei operațiuni istorice care trebuia facturată la altă cotă. Dacă furnizorul a aplicat o cotă greșită, se solicită corectarea facturii; înregistrarea documentului nu validează eroarea.
Documentele care susțin deducerea
Pentru o achiziție internă obișnuită, dosarul cuprinde factura și dovezile realității operațiunii. Documentele suplimentare se aleg după tranzacție, fără a transforma orice contract sau raport într-o condiție formală universală a deducerii.
- Pentru bunuri: comandă sau contract, documente de transport, recepție și intrarea în gestiune.
- Pentru servicii: obiectul prestației, perioada, livrabile, situații de lucrări sau alte probe adecvate.
- Pentru factura supusă RO e-Factura: documentul XML și mesajele sistemului, păstrate împreună cu reprezentarea lizibilă.
- Pentru importuri: documentul vamal și condițiile specifice prevăzute de art. 299.
- Pentru parteneri: verificarea codului de TVA și a registrelor relevante la data operațiunii.
Un PDF primit prin email nu înlocuiește exemplarul electronic prevăzut de OUG nr. 120/2021 pentru operațiunile incluse în sistem. Un status tehnic valid în e-Factura nu certifică însă natura economică a cheltuielii.
Exemplu complet: serviciu de 10.000 lei
Ipoteze: serviciu efectiv prestat în noiembrie 2026, cumpărător și furnizor înregistrați normal în scopuri de TVA, operațiune internă la cota standard, drept integral de deducere, niciuna dintre părți nu aplică TVA la încasare. Serviciul nu intră în costul unui activ.
Baza este 10.000 lei, TVA este 10.000 × 21% = 2.100 lei, iar totalul datorat este 12.100 lei.
| Operațiune | Debit | Credit | Sumă, lei |
|---|---|---|---|
| Serviciul primit | 628 | 401 | 10.000 |
| TVA deductibilă | 4426 | 401 | 2.100 |
| Plata facturii | 401 | 5121 | 12.100 |
Contul 628 este potrivit numai dacă natura serviciului justifică acest cont. Un serviciu de transport inclus în costul mărfurilor sau o cheltuială direct atribuibilă unei imobilizări se înregistrează în costul activului, potrivit reglementărilor contabile. La final, soldul furnizorului este zero; cheltuiala contabilă este 10.000 lei, iar TVA de 2.100 lei nu intră în cheltuială în aceste ipoteze.
Deducere integrală, limitată sau amânată
| Situație | Tratament de analizat |
|---|---|
| Achiziție destinată exclusiv operațiunilor cu drept de deducere | Deducere conform art. 297 și 299 |
| Achiziție comună operațiunilor cu și fără drept | Alocare directă și, după caz, pro-rata conform art. 300 |
| Autoturism cu utilizare mixtă, în limitele art. 298 | Limitare de 50%, dacă nu se aplică o excepție |
| Furnizor care aplică TVA la încasare | Deducere amânată până la plată, în condițiile art. 297 alin. (2) |
| Cumpărător care aplică TVA la încasare | Regula plății din art. 297 alin. (3), cu excepțiile legale |
Limitarea pentru vehicule privește, în principal, vehiculele de cel mult 3.500 kg și cel mult 9 locuri, inclusiv șoferul, care nu sunt utilizate exclusiv economic. Există excepții pentru anumite utilizări, inclusiv agenți de vânzări, transport cu plată sau închiriere, cu îndeplinirea condițiilor legale. Limitarea TVA se verifică separat de limitarea cheltuielilor la impozitul pe profit.
TVA nedeductibilă definitiv și TVA cu deducere amânată au tratamente diferite. Contul 4428 urmărește exigibilitatea sau deducerea amânată; nu este un depozit permanent pentru orice taxă nedeductibilă.
Controlul decontului și ajustările ulterioare
Înainte de D300, reconciliază jurnalul de cumpărări cu 4426, verifică taxarea inversă, facturile corectate și plățile relevante pentru TVA la încasare. Soldul 4426 nu reprezintă automat suma solicitată la rambursare: decontul ține seama și de taxa colectată, regularizări și soldurile anterioare.
Schimbarea destinației bunurilor, pierderea dreptului de deducere sau operațiunile asupra bunurilor de capital pot declanșa ajustări conform art. 304 și 305. Păstrează calculul inițial și modificările ulterioare, astfel încât fiecare sumă din decont să poată fi urmărită până la document și la utilizarea economică.
Bază legală: Codul fiscal, art. 291, 297–301, 304–305 și 319; Legea nr. 141/2025, pentru modificarea cotelor; OUG nr. 120/2021, pentru factura electronică.
Bază legală și surse oficiale
- Codul fiscal și normele metodologice — forma actualizată ANAF
- Legea nr. 141/2025 — cote TVA și impozit pe dividende
- OUG nr. 120/2021 — RO e-Factura, forma consolidată
- OMFP nr. 1802/2014 — reglementări contabile, forma consolidată
Revizie legislativă și contabilă: 3 noiembrie 2026. Regulile și calculele privesc perioadele și ipotezele precizate în articol.