În acest articol
Ce amână sistemul TVA la încasare
Sistemul TVA la încasare amână exigibilitatea taxei pentru operațiunile eligibile până la încasarea totală sau parțială. Nu amână recunoașterea contabilă a venitului și nu transformă încasarea în criteriu general de determinare a profitului.
La cumpărător, dreptul de deducere poate fi amânat până la plată. Art. 297 alin. (2) se aplică achizițiilor de la furnizori care aplică sistemul, iar alin. (3) reglementează achizițiile persoanelor care aplică ele însele TVA la încasare, cu excepțiile prevăzute de lege.
De aceea, chiar și o societate care nu aplică sistemul trebuie să verifice statutul furnizorului. Mențiunea de pe factură și consultarea registrului ANAF se corelează cu natura operațiunii și data relevantă.
Plafoanele și eligibilitatea în 2026
OUG nr. 8/2026 modifică plafonul astfel:
| Perioadă | Plafon |
|---|---|
| 1 ianuarie–28 februarie 2026 | 4.500.000 lei |
| 1 martie–31 decembrie 2026 | 5.000.000 lei |
| Începând cu 1 ianuarie 2027, potrivit regulii adoptate | 5.500.000 lei |
Eligibilitatea se verifică potrivit art. 282, inclusiv cifra de afaceri a anului precedent raportată la plafonul acelui an, sediul activității în România, înregistrarea normală în scopuri de TVA și excluderile legale. Pentru analiza anului 2025, plafonul relevant a fost 4.500.000 lei; noul plafon nu se aplică retroactiv fără regula tranzitorie corespunzătoare.
Cifra de afaceri pentru acest plafon are definiția proprie din art. 282. Nu se confundă automat cu cifra de afaceri contabilă, plafonul scutirii de TVA sau plafonul microîntreprinderii. Aplicarea este opțională în limitele legii și presupune notificarea și înscrierea în registru.
Operațiuni pentru care regula nu se aplică
Sistemul privește operațiunile eligibile cu locul în România. Art. 282 alin. (6) exclude, între altele, operațiunile cu taxare inversă, operațiunile scutite, anumite regimuri speciale și livrările sau prestările către persoane afiliate.
Excluderea se analizează pe tranzacție. O societate înscrisă în registru poate avea simultan operațiuni cu TVA la încasare și operațiuni supuse regulii generale. Nu se mută întreaga TVA în 4428 doar pe baza statutului societății.
Pentru achiziții intracomunitare, importuri și achiziții cu taxare inversă există excepțiile dreptului de deducere prevăzute de art. 297 alin. (3). Acestea nu urmează automat plata facturii externe.
Exemplu la furnizor: încasare parțială
În noiembrie 2026, furnizorul care aplică sistemul vinde mărfuri eligibile cu baza de 10.000 lei, TVA 21% de 2.100 lei și totalul de 12.100 lei. Încasează 6.050 lei, adică jumătate din total.
Taxa aferentă încasării este 6.050 × 21 / 121 = 1.050 lei. Partea de bază aferentă este 5.000 lei.
| Operațiune | Debit | Credit | Sumă, lei |
|---|---|---|---|
| Vânzarea mărfurilor | 4111 | 707 | 10.000 |
| TVA neexigibilă la facturare | 4111 | 4428 | 2.100 |
| Încasarea parțială | 5121 | 4111 | 6.050 |
| TVA devenită exigibilă | 4428 | 4427 | 1.050 |
După încasare, creanța rămasă este 6.050 lei, iar TVA neexigibilă rămasă este 1.050 lei. Venitul contabil este 10.000 lei, recunoscut la livrare în ipotezele exemplului. Costul mărfurilor vândute se descarcă separat.
Exemplu la cumpărător: deducere proporțională
Cumpărătorul este înregistrat normal în scopuri de TVA, utilizează mărfurile pentru operațiuni cu drept integral de deducere și primește factura eligibilă a furnizorului din exemplu. Evidența este la cost de achiziție.
| Operațiune | Debit | Credit | Sumă, lei |
|---|---|---|---|
| Intrarea mărfurilor | 371 | 401 | 10.000 |
| TVA cu deducere amânată | 4428 | 401 | 2.100 |
| Plata parțială | 401 | 5121 | 6.050 |
| TVA deductibilă aferentă plății | 4426 | 4428 | 1.050 |
La plata diferenței de 6.050 lei se mai transferă 1.050 lei din 4428 în 4426, dacă sunt îndeplinite condițiile legale. Nu se deduce întreaga taxă la prima plată parțială.
Pentru o factură care include cote diferite sau operațiuni cu tratamente diferite, alocarea plății trebuie să respecte documentele și regulile aplicabile. Formula cu 21/121 nu se aplică întregii încasări dacă aceasta conține și sume cu alt regim.
Intrarea, ieșirea și controlul contului 4428
La depășirea plafonului, sistemul se aplică până la sfârșitul perioadei fiscale următoare celei în care a fost depășit, potrivit art. 282 alin. (5). Se verifică notificarea, termenul și data radierii din registru. Pentru schimbarea plafonului din martie 2026 există dispoziții tranzitorii distincte.
Facturile emise înaintea intrării sau ieșirii au reguli proprii în alin. (7). Ieșirea din sistem nu justifică transferarea automată în 4427 a întregului sold vechi de 4428. Încasările, compensările, restituirile și corecțiile trebuie urmărite pe factură și pe regimul aplicabil acesteia.
Fișa de control trebuie să conțină baza, taxa inițială, plățile sau încasările, taxa transferată și soldul rămas. Totalul analitic trebuie să explice soldul contabil 4428 și regularizările din decontul D300.
Bază legală: Codul fiscal, art. 282 alin. (3)–(8), 297 alin. (2)–(3) și 324; OUG nr. 8/2026; procedura registrului persoanelor care aplică TVA la încasare.
Bază legală și surse oficiale
- Codul fiscal și normele metodologice — forma actualizată ANAF
- OUG nr. 8/2026 — modificări fiscale pentru 2026
- ANAF — modificarea plafonului TVA la încasare, martie 2026
Revizie legislativă și contabilă: 3 noiembrie 2026. Regulile și calculele privesc perioadele și ipotezele precizate în articol.