În acest articol
Domeniul monografiei și politica de evaluare
Monografia privește o societate care aplică OMFP nr. 1802/2014, ține inventarul permanent și evidențiază mărfurile la cost de achiziție, cu TVA integral deductibilă. Cumpărătorul și furnizorul sunt înregistrați normal în scopuri de TVA, nu aplică TVA la încasare, iar operațiunile interne din noiembrie 2026 sunt taxabile cu 21%.
Marfa este cumpărată pentru revânzare fără transformare semnificativă. Materiile prime utilizate în producție, produsele finite și imobilizările au alte conturi. O achiziție nu se înregistrează în 371 doar pentru că furnizorul a emis o factură de bunuri.
Costul de achiziție include prețul de cumpărare, taxele nerecuperabile și costurile direct atribuibile aducerii mărfurilor în locația și starea necesare. TVA recuperabilă nu intră în cost. Reducerile comerciale și transportul se tratează potrivit regulilor de evaluare, nu se repartizează arbitrar în funcție de rezultatul dorit.
Achiziția și plata furnizorului
Societatea cumpără 100 de bucăți × 50 lei = 5.000 lei. TVA este 1.050 lei, iar totalul facturii este 6.050 lei. Nu există transport distinct, reduceri, diferențe de curs sau stoc inițial.
| Operațiune | Debit | Credit | Sumă, lei |
|---|---|---|---|
| Intrarea mărfurilor la cost | 371 | 401 | 5.000 |
| TVA deductibilă, 21% | 4426 | 401 | 1.050 |
| Plata facturii | 401 | 5121 | 6.050 |
Factura se corelează cu recepția și documentele de gestiune. Nota de recepție se întocmește în situațiile în care este cerută de normele documentelor financiar-contabile și de circuitul aprobat al entității; nu se inventează recepții pentru bunuri nelivrate.
Dacă bunurile au sosit, dar factura nu a fost primită, se analizează contul 408 și documentele care susțin evaluarea. Dacă există numai un avans, acesta nu reprezintă încă stoc de mărfuri.
Vânzarea și descărcarea gestiunii
Se vând 40 de bucăți la 75 lei/bucată, fără TVA. Venitul este 3.000 lei, TVA colectată este 630 lei, iar creanța față de client este 3.630 lei.
| Operațiune | Debit | Credit | Sumă, lei |
|---|---|---|---|
| Vânzarea mărfurilor | 4111 | 707 | 3.000 |
| TVA colectată, 21% | 4111 | 4427 | 630 |
| Costul celor 40 de bucăți vândute | 607 | 371 | 2.000 |
| Încasarea prin bancă | 5121 | 4111 | 3.630 |
Descărcarea gestiunii este 40 × 50 = 2.000 lei, la costul de achiziție. Nu se face la prețul de vânzare de 3.000 lei și nu include TVA colectată.
După aceste operațiuni, stocul este de 60 de bucăți, cu valoarea de 3.000 lei. Marja comercială brută este 3.000 − 2.000 = 1.000 lei. Aceasta nu este profitul net al societății: nu include celelalte cheltuieli și impozitul datorat.
FIFO, CMP și consecvența metodei
Pentru stocurile fungibile, pct. 96 din reglementări permite metodele CMP, FIFO și LIFO. Metoda aleasă se înscrie în politicile contabile și se aplică consecvent pentru stocurile cu natură și utilizare similare. Regula românească din OMFP nr. 1802/2014 nu trebuie confundată cu interdicția LIFO din IAS 2.
În exemplul de mai sus există un singur lot, astfel încât metoda nu schimbă costul ieșirii. Dacă se cumpără ulterior alte 100 de bucăți la 60 lei, rezultatul descărcării poate diferi în funcție de metoda adoptată. Programul de gestiune și contabilitatea trebuie să folosească aceeași regulă și aceeași succesiune a documentelor.
Schimbarea metodei se justifică printr-o prezentare mai adecvată, cu respectarea regulilor privind politicile contabile. Nu se schimbă de la o lună la alta pentru reducerea artificială a rezultatului.
Inventarierea și deprecierea stocului rămas
La închiderea exercițiului, stocul se confruntă cu inventarul fizic și se evaluează în raport cu valoarea realizabilă netă. Dacă cele 60 de bucăți, cu cost de 3.000 lei, pot genera numai 2.700 lei după scăderea costurilor necesare vânzării, diferența de 300 lei justifică o ajustare pentru depreciere, documentată:
| Operațiune | Debit | Credit | Sumă, lei |
|---|---|---|---|
| Ajustare pentru deprecierea mărfurilor | 6814 | 397 | 300 |
Cantitatea rămâne 60 de bucăți, costul brut în 371 rămâne 3.000 lei, iar valoarea contabilă netă devine 2.700 lei. Ajustarea nu este o lipsă fizică și nu se confundă cu o descărcare prin 607. La dispariția motivelor de depreciere se analizează reluarea ajustării prin 397 = 7814.
Controale și diferențe față de evidența la preț de vânzare
Reconcilierea lunară urmărește cantitățile, costul unitar, soldul 371, rulajul 607 și veniturile 707. Retururile, reducerile ulterioare și bunurile în custodie au documente și tratamente distincte. Înregistrarea unei facturi de vânzare fără ieșirea aferentă din gestiune supraevaluează stocul și rezultatul.
Pentru gestiunile organizate la preț de vânzare cu amănuntul intervin și conturile 378 și, după caz, 4428, cu calculul diferențelor de preț. Schema prezentată aici este pentru cost de achiziție; nu se aplică nemodificată gestiunii global-valorice la preț cu amănuntul.
Bază legală: OMFP nr. 1802/2014, regulile privind costul de achiziție, pct. 95–97 și subsecțiunea 4.5.2; OMFP nr. 2861/2009, pentru inventariere; Codul fiscal, art. 291, 297 și 299, pentru TVA.
Bază legală și surse oficiale
- OMFP nr. 1802/2014 — reglementări contabile, forma consolidată
- OMFP nr. 2861/2009 — normele de inventariere
- OMFP nr. 2634/2015 — documente financiar-contabile
- Codul fiscal și normele metodologice — forma actualizată ANAF
Revizie legislativă și contabilă: 3 noiembrie 2026. Regulile și calculele privesc perioadele și ipotezele precizate în articol.